תגליות חדשות בעיר דוד מימי הבית השני | עיר דוד

חנות עיר דוד

תכשיטים
לחנות

חדשות ואירועים

משלחת של כ-40 שגרירי האו"ם ביקרה אתמול בעיר דוד ונפגשה עם חתן פרס ישראל,...
השחקן Dean Cain ביקר בעיר דוד יחד עם בנו ועם השחקן Montel Williams ועם הסופרת...

תגליות חדשות בעיר דוד מימי הבית השני

הדפסשלח
שחר שילה - חוקר ומדריך מומחה לירושלים הקדומה

מסלול חדש בעקבות עולי הרגל מבריכת השילוח אל רחבת הכותל. לאחרונה נסתיימה חפירה חדשה ומרשימה בעיר דוד, בה נחשפו אתרים חדשים ומרשימים מתקופת הבית השני

לאחרונה נסתיימה חפירה חדשה ומרשימה בעיר דוד, בה נחשפו אתרים חדשים ומרשימים מתקופת הבית השני. הסיור החדש מזמן למבקרים תגליות חדשות וממצאים מרשימים, המחזירים אותנו לימיה המפוארים של תקופת הבית השני, בה עלו לירושלים אלפי עולי רגל בשלושת הרגלים.
סיור זה מתחיל בבריכת השילוח, שבקצה הדרומי של עיר דוד. 
משני צידינו נישאות גבעות היוצרות גיא עמוק המוכר בשמו הקדום - טירופויון, הוא "עמק יצרני הגבינה" בשפה היוונית. חלקו הנמוך של הגיא המרכזי הנ"ל התאים לאגירת מים, ואכן במקום זה נבנתה על ידי הקדמונים בריכה שמימיה נעצרו בסכר בשפך הגיא במקום בו עובר כיום הכביש. בריכה זו אגרה את מי הגשמים שהתנקזו מהגבעות סביב. בנוסף, הזרימו אל הבריכה את מי מעיין הגיחון בתעלה ארוכה (התעלה הכנענית) שאת מוצאה ניתן לראות במצוק שמעלינו. ככל הנראה במקום זה התקין המלך חזקיהו את הבריכה שאגרה את מי הגיחון, שזרמו בנקבה המפורסמת שנחצבה ערב המצור האשורי. שרידי בריכות קדומות אלו פונו על ידי בוניה של הבריכה המפוארת של ימי הבית השני.
המדרגות  מובילות אל  בריכה  מרובעת גדולת מימדים אשר רק חלקה נחשף בחפירות - בריכת השילוח. הבריכה נתגלתה באקראי בשנת 2004, כאשר טרקטור טיפל בקו ביוב שקרס. ממדי הבריכה גדולים מאד ( כ-3 דונם) והיא מכסה את כל אזור שפך הגיא המרכזי כלפי הקדרון, ושטחה כולל גם את הבוסתן הסמוך שטרם נחפר במלואו. בריכה זו היתה ידועה כבר לאנשי הקרן לחקירת ארץ ישראל (P.E.F) עת חפרו בה פרדריק בליס וארצ'יבלד דיקי בשנות ה-90 של המאה התשע עשרה. הבריכה  הותקנה בסוף ימי הבית השני ועל פי ממדיה וצורתה הנאה ניתן להסיק שהייתה יפה ומפוארת באופן מרשים ביותר. מתחת לחיפוי האבן שעל המדרגות נחשף שלב קדום יותר, מימי החשמונאים- עדות לכך שעוד טרם ימיו של הבנאי הגדול הורדוס, היו מי שטרחו לפתח את מפעלי המים של ירושלים.
מי השילוח שימשו לעבודת הקודש בבית המקדש. בשמחת בית השואבה שאבו 'מים בששון ממעייני הישועה'. בטקס מרשים ירדו הכוהנים מבית המקדש  בליווי תקיעות חצוצרות אל הבריכה ועלו חזרה  לנסוך את המים על גבי המזבח: "ניסוך המים כיצד? צלוחית של זהב מחזקת שלושה לוגים היה ממלא מן השילוח" (משנה, סוכה ד ט-י).
במי השילוח הכינו גם את 'מי החטאת' לטהרת טומאת המת. גרמי המדרגות היורדים אל הבריכה הנפרדים זה מזה בשלח רחב הזכירו לארכיאולוגים רוני רייך ואלי שוקרון את  המקוואות של ימי הבית שני אשר גם להם  צורה דומה ועל סמך זה הם משערים שהבריכה שימשה  בתור מקווה ציבורי שבו טבלו רבבות עולי הרגל בטרם עלו למקדש.
בחלקה העליון של הבריכה נראית תעלה שהזינה את בריכת השילוח במים שמקורם בנקבת חזקיהו. סמוך לתעלה יש בריכת אבן קטנה מלאה אף היא  במים. ייתכן שזו שימשה לצורכי שתייה בעת שהתחתונה שמשה לרחצה. 
גרם מדרגות עשויות עץ מוביל מן הבריכה מערבה אל 'דרך עולי הרגל'. לפנינו רחוב מדורג בנוי לתלפיות מסוף ימי הבית השני. הרחוב מטפס לאורך הגיא בצידו המזרחי כלפי הר הבית, ועל פי פרופסור רוני רייך החופר, סביר להניח כי זוהי תחילתו של אותו רחוב, שנחשף סמוך לקשת רובינסון שבכותל המערבי. הרחוב היה מפואר מאד ולמעשה טרם נחפר למלוא רוחבו, אך ייתכן שמדובר ברוחב מרשים של עשרות מטרים. ריצוף הרחוב נשתמר היטב, למעט מספר מקומות, בהם נפרץ בכוח רב. מתחת לפרצות אפשר להבחין בתעלת ניקוז, בה נתגלו סירי בישול שלמים ומטבעות מימי המרד הגדול נגד הרומאים. כפי הנראה זהו המקום בו מצאו אחרוני המורדים מפלט מהרומאים שהחריבו את ירושלים  בשנת 70, ושאת סירי האוכל הביאו עמיהם המורדים למחבוא  לשהייה ממושכת. על הסוף הטראגי של הנחבאים בתעלות  מעידות הפרצות שפרצו הרומאים באבני הריצוף, וכך מספר ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו: "ואחרי אשר המיתו הרומאים חלק האנשים היוצאים אליהם ואת שאריתם לקחו בשבי, חקרו למצוא את האנשים המסתתרים במנהרות וקרעו את שכבת האדמה אשר על גבן ואת כל הנופלים בידם היכו לפי חרב. ובמנהרות נמצאו כאלפיים פגרים, מהם פגרי אנשים, אשר טרפו את נפשם בכפם ורובם חללי רעב'' (מלחמת היהודים ו ט ד).

באתר החפירה שברחוב המזרחי, ייחנך בימי פסטיבל האור (15-22/6/2011) מיצג חדשני ומרגש שיחשוף בפני המבקרים את עברו המיוחד של המקום, ויאפשר למטיילים הרבים להתוודע מקרוב אל התגליות המרגשות באמצעות הקולות והצלילים של ימי הבית השני.
לצידו של הרחוב המזרחי, נחשף קטע יפה נוסף בצד המערבי של הגיא. כפי הנראה היה זה קצהו המערבי של אותו רחוב עצמו. הרחוב מטפס גם הוא במעלה הגיא, ועימו נעלה כלפי צפון ונטפס במדרגות מתכת שמאלה אל תוך תעלת ניקוז גדולה שנחצבה בתחתית הסתעפות הרחוב הראשי העובר לאורך הגיא. תעלה מרשימה זו המשתרעת לאורך מאות מטרים, נפתחת למבקרים למלוא אורכה רק במהלך קיץ 2011. 
תעלת הניקוז נשתמרה בשלמותה מימי הבית השני, אך ברבות השנים בהן עמדה ללא שימוש, נתמלאה סחף. התעלה מקורה לוחות אבן ודפנותיה בנויות אבני גזית שמגיעות עד לגובה 2.5 מטרים ברוב חלקי התעלה. ממצאים רבים מימיה האחרונים של ירושלים בימי המרד הגדול ברומאים, נתגלו בתוך התעלה, וביניהם ממצא נדיר יחסית של  מטבע כסף מהעיר צור, שכדוגמתו השתמשו עולי הרגל לתשלום מחצית השקל. התעלה מחברת את רחבת הכותל של ימינו עם בריכת השילוח על פני כ- 700 מטרים, וההליכה המרגשת בה מאפשרת למעשה כיום טיול שלם תחת הקרקע בימי הקיץ החמים, או בימי החורף הגשומים. יציאה אפשרית מן המסלול חזרה לעיר דוד דרך חניון גבעתי, או בתשלום נוסף היישר אל מרכז דודזון, ואל הפארק הארכיאולוגי שלמרגלות הכותל המערבי.

מנהרת המסתור
 • תעלת הניקוז המרכזית

  תעלת הניקוז המרכזית

  תעלת הניקוז המרכזית
 • מאמרים נוספים

  סיורים ואטרקציות נוספים

  סיור בירושלים הקדומה- חוויה מרגשת ומיוחדת לכל המשפחה
  משפחת וייס, ישראל
  עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות