בולה עם שם העיר "בית לחם" | עיר דוד

עדכוני ארכיאולוגיה

חופשי לעיר העתיקה - הסעה חינם לעיר העתיקה
מחנים בתעריף יומי מוזל במתחם התחנה, ונוסעים בחינם לעיר דוד!
כתב קללה עתיק מלפני 1700 שנה התגלה בחפירות עיר דוד
בחפירות ארכיאולוגיות שמנהלת רשות העתיקות בחניון גבעתי שבעיר דוד התגלתה לוחית...

חנות עיר דוד

תכשיטים
לחנות

בולה עם שם העיר "בית לחם"

2012

הוכחה ארכיאולוגית ראשונה לקיומה של העיר "בית לחם" כבר בתקופת בית המקדש הראשון!

במהלך סינון עפר מחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים, נחשפה בולה שעליה כתוב שם העיר בכתב עברי קדום.

ממצא עתיק ראשון המהווה הוכחה מוחשית לקיומה של העיר בית לחם, הנזכרת במקרא, נתגלה לאחרונה בירושלים.

במהלך סינון עפר ב"חוויה הארכיאולוגית" בגן לאומי עמק צורים, מחפירות ארכיאולוגיות הנערכות בבית המעיין שבעיר דוד, נמצאה בולה שגודלה כ- 1.5 ס"מ. בולה היא פיסה של טין, שחתמה מסמך או חפץ. בבולה הוטבע חותמו של שולח המסמך או החפץ, ושלמותה היתה ראיה לכך שהמסמך או החפץ לא נפתח ע"י מי שאינו מוסמך לכך.

על הבולה מופיעות שלוש שורות, בכתב עברי קדום:בשבעת בת לחם[למל]ך

לדברי אלי שוקרון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "נראה שבשנה השביעית למלך (לא ברור אם מדובר בחזקיהו, מנשה או יואשיהו), נשלח מבית לחם משלוח למלך בירושלים. הבולה שמצאנו שייכת לקבוצת הבולות ה"פיסקליות" -בולות מנהלתיות שחתמו משלוחי מס שהועברו למערכת המיסוי של ממלכת יהודה בסוף המאה השמינית והשביעית לפנה"ס. המס יכול היה להיות מועבר בצורת בצעי כסף או תוצרת חקלאית כקנקני יין או חיטים". שוקרון מדגיש, כי, "זוהי הפעם הראשונה שהשם בית לחם מופיע מחוץ למקרא, בכתובת מתקופת הבית הראשון, המוכיחה שבית לחם אכן הייתה עיר בממלכת יהודה - ואולי גם בתקופות קדומות יותר".

במקרא נזכרת בית לחם לראשונה כ"בית לחם אפרתא", שבדרך אליה מתה ונקברה רחל (בראשית לה', יט' ; מח', ז'). בבית לחם ישבו בני יהודה, ובתוכם גם משפחת בועז (מגילת רות).

גדולתה של בית לחם, ראשיתה עם משיחתו של דוד בן ישי למלך (שמואל א', טז'). 

וידאו 
ארכיאולוגים 

אלי שוקרון

אלי שוקרון מרשות העתיקות חופר בעיר דוד מזה למעלה מחמש עשרה שנה ונחשב לאחד המומחים לארכיאולוגיה של ירושלים. ממצאיו כוללים את אזור מעיין הגיחון במזרח הגבעה ואת החפירות הנמשכות...
חפירות 

בית המעיין

בשנת 1995 רוני רייך ואלי שוקרון החלו לחפור בסמוך למעיין הגיחון ושינו את כל הידוע על המקום בתקופות העתיקות עד אותו זמן. ממצאיהם כוללים ביצור אדיר על גבי המעיין ובצמוד לו בריכה...
תמונות 
אלי שוקרון

אלי שוקרון

בולה עם שם העיר "בית לחם"

בולה עם שם העיר "בית לחם"

בית המעיין

בית המעיין

בולת "בית לחם"
ביקרנו בעיר דוד והרגשנו כאילו חזרנו 3000 שנים אחורה בזמן.
משפחת גולדשטיין, צרפת
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות