נשים חשובות בירושלים | עיר דוד

חנות עיר דוד

תכשיטים
לחנות

חדשות ואירועים

משלחת של כ-40 שגרירי האו"ם ביקרה אתמול בעיר דוד ונפגשה עם חתן פרס ישראל,...
השחקן Dean Cain ביקר בעיר דוד יחד עם בנו ועם השחקן Montel Williams ועם הסופרת...

ירושלמיות מטביעות חותם- אז והיום

יום האישה הוא זמן מצוין להיזכר בנשים שהטביעו את חותמן על ירושלים הקדומה בעבר, ולהוקיר את הנשים שמטביעות חותם היום, ירושלים לאורך ההיסטוריה הצמיחה מקרבה מנהיגות ומנהיגים שנכנסו לדפי ההיסטוריה בזכות ההשפעה שלהם, אז לכבוד יום האישה הכנו לכם סקירה קצרה על הירושלמיות שמטביעות חותם- אז והיום
 
ירושלמיות שמטביעות חותם היום
 
רחל עזריה- נולדה והתחנכה בירושלים, בוגרת תואר ראשון ושני מהאוניברסיטה העברית, חברת כנסת מכהנת מטעם סיעת "כולנו", סגנית ראש העיר ירושלים וחברת המועצה בעבר מטעם סיעת "ירושלמים". הובילה בשנים האחרונות מאבקים חברתיים בינהם מחאת העגלות והמאהל הירושלמי, ניהלה את ארגון "מבוי סתום" למסורבות גט ומאבקים בנושא הסביבה.
 
ד"ר אילת מזר- ד"ר לארכיאולוגיה מהאוניברסיטה העברית, מתמחה בארכיאולוגיה של ירושלים, נכדתו של הארכיאולוג המפורסם ונשיא האוניברסיטה העברית בעבר פרופ' בנימין מזר, חוקרת אורחת במכון שלם באוניברסיטה. חתומה על תגליות מהחשובות ביותר בדורנו בירושלים ביניהן: ארמון דוד, אוצר המנורה, טביעת החותם של חזקיהו המלך ועוד עשרות תגליות ששפכו אור חדש על ההיסטוריה של ירושלים בתקופת התנ"ך.
השתתפה בחפירות בעיר דוד עוד בהיותה סטודנטית בשנות השמונים, מחקריה האקדמיים עוסקים באזור ירושלים הקדומה וכך גם עבודתה כארכיאולוגית לאורך שנים רבות.
 
פרופ' עדה יונת- נולדה וגדלה בירושלים, למדה באוניברסיטה העברית ובמכון ויצמן, כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009 בעקבות עבודתה פורצת הדרך בפיענוח מבנה הריבוזום, החלק בתא שאחראי על הרכבת החלבונים, תגליתה חשובה מפני שכל גוף חי מבוסס על פעולתם של חלבונים, לכן לפענוח מבנה הריבוזום חשיבות מכרעת בתכנון ופיתוח של תרופות חדשות, בפריצות מדעיות בהבנת מחלות שונות ובמגוון תחומים שיכולים להשפיע על הבריאות ואיכות החיים של כל אדם.
בשנים האחרונות פרופ' יונת מתמקדת במציאת תרופות אנטיביוטיות חדשות, ייעוץ לחברות התרופות הגדולות בעולם ולממשל האמריקאי, יחד עם חברותה במגוון אקדמיות וארגונים, ועדות בינלאומיות וייעוץ למדינות נוספות. הישגיה המדעיים זיכו אותה במגוון של אותות כבוד ומדליות בארץ ובעולם, בינהם פרס רוטשילד, פרס ישראל, פרס וולף, פרס נובל היוקרתי ועוד מגוון פרסים נוספים.
 
פרופ' רות גביזון- פרופסור למשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, כיהנה כיו"ר האגודה לזכויות האזרח, הקימה ועומדת בראש מרכז מציל"ה- מרכז למחשבה ציונית, יהודית, ליברלית והומניסטית. פירסמה יחד עם הרב יעקב מדן את אמנת גביזון-מדן המהווה גשר והסכמה בין דתיים וחילוניים בנושאי דת ומדינה ובעלת השפעה רבה גם על נושאים דתיים וחברתיים בירושלים.
כלת פרס ישראל לחקר המשפט משנת 2011 ולאחרונה זכתה בעיטור יקירת העיר ירושלים בנוסף לאותות ופרסים רבים שצברה לאורך השנים.
 
סיון רהב מאיר-  מתגוררת בירושלים, עיתונאית, פובליציסטית, שדרנית רדיו, מגישת טלוויזיה, ומובילת דעה בולטת. הנחתה תכניות בטלוויזיה החינוכית ובגלי צה"ל שם אף שירתה כחיילת, עבדה ככתבת ומגישה בערוץ 2 ושמה חתום על חשיפות עיתונאיות רבות. כתבה את הספר הראשון שלה כבר בגיל 17, ספר נוסף כתבה יחד עם בן זוגה, העיתונאי ידידיה מאיר, איתו היא גם מגישה תכנית רדיו שבועית. 
סיון רהב מאיר מהווה מקור השראה לנשים מכל הארץ במגוון תחומים, לשיעוריה השבועיים בירושלים מגיעים באופן קבוע מאות אנשים ונשים בכדי לשמוע את האבחנות האקטואליות שלה על פרשת השבוע. 
 
ירושלמיות שהטביעו חותם בירושלים בעבר
 
בת שבע – נכדתו של אחיתופל הגילוני יועצו של דוד המלך. נישאה לדוד לאחר מות אוריה בעלה בקרב. תוך זמן קצר הפכה לגורם מרכזי בארמון המלך ופעלה מאחורי הקלעים לוודא שבנה שלמה יירש את כס המלוכה לאחר מות דוד, ובכך עיצבה את ההיסטוריה לדורות רבים לעתיד לבוא. 
 
הלני המלכה- מלכת חדייב שבצפון אשור הקדומה, אשר התגיירה עם בניה והעבירה את מגוריה לירושלים במאה הראשונה לספירה. יוסף בן מתתיהו והתלמוד הירושלמי מדווחים אודותיה ומספרים שהפכה לדמות מפתח חשובה בתקופת הבית השני, כשתרמה רבות לבית המקדש ולעניי ירושלים. 
 
שלומציון המלכה- אישה חזקה ונחושה, אשר סייעה בהמלכת אלכסנדר ינאי ממשפחת חשמונאי ולאחר מותו עלתה לכס המלכות ביהודה בימי הבית השני. את בנה מינתה לכהן גדול והתחבבה על העם כמנהיגה שהביאה לפריחה כלכלית ומדינית. 
 
חולדה הנביאה- נביאה שפעלה בימי המלך יאשיהו ובימיו של הנביא ירמיהו. התנבאה על חורבן מלכותו של יאשיהו, סיפורה הצנוע במקרא מעיד חשיבותה, שכן המסורת אודותיה נשתמרה היטב בשני ספרים מקראיים. חז"ל מספרים לנו שבכירי השלטון נהגו לפנות אליה בעת משבר על מנת שתדריך אותם.
 
מיכל בת שאול- בתו הצעירה של שאול המלך ורעייתו הראשונה של דוד. באומץ ליבה פעלה עצמאית והצילה את חיי דוד הצעיר מפני זעמו של אביה - המלך שאול. התנ"ך מעיד על עצמאותה וחוזקה, כאשר אנו למדים שמיכל זלזלה בדוד המלך ובזה לו, כשרקד עם ארון הברית (ועל כך נענשה בהמשך).
 
מכירים אישה ירושלמית שמטביעה חותם? רוצים לספר לנו על נשים ירושלמיות מיוחדות שעושות שינוי בסביבה שלהן, בקהילה, בקריירה או בכל מקום אחר? שתפו אותנו בתגובות
 
woman-thumb.jpg
סיור בירושלים הקדומה- חוויה מרגשת ומיוחדת לכל המשפחה
משפחת וייס, ישראל
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות