היהודיה שהפכה למלכה והמלכה שהפכה ליהודיה | עיר דוד

חנות עיר דוד

תכשיטים
לחנות

חדשות ואירועים

משלחת של כ-40 שגרירי האו"ם ביקרה אתמול בעיר דוד ונפגשה עם חתן פרס ישראל,...
השחקן Dean Cain ביקר בעיר דוד יחד עם בנו ועם השחקן Montel Williams ועם הסופרת...

היהודיה שהפכה למלכה והמלכה שהפכה ליהודיה

 
פורים בפתח וכולם בקדחת הארגונים של תחפושות ומשלוחי מנות. 
באופן לא כ"כ מפתיע התחפושת השולטת בקרב בנות ישראל הצעירות היא מלכת אסתר, תחפושת זאת עברה במהלך השנים אבולציה קלה בדמות "מלכת הפרחים" "מלכת הפיות" ועוד שאר מלכות שונות ומשונות...העיקר שיהיה כתר, גלימה ושרביט!
אין ספק כי הגיבורה המרכזית של סיפור המגילה היא אסתר, אסתר המלכה.  אסתר שהייתה נערה צעירה אשר גדלה אצל דודה מרדכי אשר היה אחד מגדולי הדור . לאחר שהיא נלקחת ע"י שליחי המלך לארמון המפואר, לא שכחה אסתר את עמה ואת מולדתה, והמשיכה  לשמור על יהדותה ובמשך כל אותה תקופה אכלה גרגרים וזרעונים בכדי לא להכשל באכילת מאכלים אסורים. לאחר מיונים קפדניים נבחרה אסתר להיות אשתו של המלך אחשוורוש מכל מאות הנשים שהתמודדו על התפקיד הנכסף. כעת שהיא מלכה לכאורה יכלה אסתר לנוח על זרי דפנה ולהנות מחיי המלוכה המפוארים, אך לא.
אסתר ששמעה על גזירתו של אחשוורוש, להרוג ולהשמיד את כל היהודים,  הבינה שהיא לא יכולה לשבת בשקט. במחיר של סיכון אישי כבד (כידוע אחשוורוש היה עם יד קלה על החרב) התגנבה לארמונו של אחשוורוש ובצורה מתוחכמת הצליחה לעורר את חמתו על המן.
סוף הסיפור ידוע לכולנו, המן ועשרת בניו נתלו על העץ וליהודים הייתה אורה ושמחה, וכולנו חוגגים את פורים עד היום.
למרות כל ההצלה הגדולה, ייתכן ולא היינו חוגגים כיום את פורים, אילולא הצילה אסתר שוב את המצב. לאחר שניצחו היהודים את מבקשי רעתם, לא קפאה אסתר על שמריה וביקשה מחכמים שתי בקשות: "קבעוני לדורות", להכניס את חג הפורים למסגרת החגים היהודיים, "כתבוני לדורות" להכניס את סיפור המגילה לתוך התנ"ך. בתחילה חכמים התנגדו , אך לבסוף הצליחה אסתר לשכנעם וזכתה ונקראה המגילה על שמה. מגילת אסתר מהווה תקדים בכך שזהו הספר היחיד בתנ"ך שאישה כותבת ונוטלת חלק בשיח ההלכתי- יהודי.
לאחר כמה מאות שנים הסיפור ממשיך, בעיר דוד!
לירושלים הגיעה מחדייב הרחוקה- מממלכת אשור הקדומה המלכה הלני. הלני שנשבתה בקסמו של העם היהודי החליטה להתגייר, עזבה את ארצה, ועלתה לירושלים במהלך שנת בצורת קשה. הלני לא יכלה לעמוד מנגד, קנתה מזון ממצרים וקפריסין ופרנסה את ענייני ירושלים. לאחר מכן השתקעה הלני בירושלים והקימה לעצמה ארמון מפואר ששרידיו נמצאים בחניון גבעתי בעיר דוד.
הלני הייתה מחוברת ליהדות ותרמה לבית המקדש את נברשת הזהב המפורסמת. הלני שהייתה מקפידה על קיום המצוות שימשה כמקור הלכתי לחכמים ובדיונים בבתי המדרש הביאו ראיות מהנהגותיה לפסיקת ההלכה.
מלבד הסיפורים על פועלה הרב, השאירה לנו הלני אחריה מזכרות בדמות תכשיטים ייחודים שנמצאו בחפירות הארמון בחניון גבעתי. התכשיטים הנדירים ששרדו לאורך השנים שימשו כמקור השראה ליצירת קולקציה נדירה מבית היוצר של חנות עיר דוד. את התכשיטים ניתן לענוד בכל יום ולהתחבר לדמותה האצילה של הלני.
 
צילום: דודי ארדון
 
 
finger_105-155.jpg
סיור בירושלים הקדומה- חוויה מרגשת ומיוחדת לכל המשפחה
משפחת וייס, ישראל
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות